piątek, 26 sierpnia 2016

Motywy: Władza (w państwie) i władca

Witajcie :) Dziś przychodzę do Was z kolejnym postem z serii Motywy. Jesteście pierwszy raz i nie wiecie o co chodzi?  Zapraszam do przeczytania tej informacji, a ja przechodzę do dzisiejszego tematu!

Władza to motyw który pojawia się w dziełach kultury bardzo często, choć niekoniecznie dosłownie. Dziś jednak skupię się na temacie podstawowym, który najczęściej pojawia się na różnego rodzaju egzaminach czyli władzy w znaczeniu władania państwem, krajem. Tak, tak, poprzedni temat też był podstawowy - ale wydaje mi się, że najpierw muszę przerobić te, aby później skupić się na rzadszych i bardziej skomplikowanych :D Oczywiście, z pomysłami tematów możecie dzielić się pod postami, zachęcam również do dawania kolejnych propozycji książek/filmów/czegokolwiek z takim motywem :D
Musicie jednak wybaczyć mi, jeśli jakieś pozycje z mojej strony się powtarzają - bo jest ich i będzie wiele. W końcu jedna książka to tona motywów, a mój zasób przeczytanych historii nie powiększa się tak szybko, by rezygnować z tych, które już kiedyś gdzieś podałam ;)

Łatwo zapamiętać 
- czyli władza w książce i powstałym na jego bazie filmie


Pieśń Lodu i Ognia George'a Martina oraz Gra o Tron produkcji HBO
Tak, to musiało się tu pojawić jako pierwsze! Wystarczy przeczytać pierwszy tom, albo obejrzeć jeden sezon serialu aby mieć już konkretny przykład władzy państwowej oraz dwie sylwetki władców: króla Roberta, właściwie dobrodusznego alkoholika oraz prawego Starka. Pomijam już, że cała seria krąży wokół zdobywania władzy i każda postać w jakiś sposób o niej mówi, czy myśli.


Igrzyska Śmierci Collins oraz film na ich podstawie
Jak każda dystopia Igrzyska Śmierci skupiają się po częsci na tym, co robi władza i jaki jest władza - i jeśli ktoś zna film, bądź książkę może swobodnie o niej mówić, czy pisać :)


Harry Potter
Ministerstwo magii jest? Jest. Pełni władzę? Pełni. Popełnia błędy? Tak. Dobre decyzje? Bywa. Może i nie jest przykładem bardzo jasnym, ale każdy, kto lubi książki o młodym czarodzieju, czytał je po kilka razy i zagłębił się w ten świat bez problemu poradzi sobie z tym motywem... o ile przez miłość do dzieła Rowling pamięta imiona osób siedzących w Ministerstwie.

Opowieści z Narnii C. S. Lewisa i filmy na bazie książek
Czy muszę to komentować? :) Łucja, Edmund, Zuzanna, Piotr, Kaspian, Biała Czarownica i inni - to wszystko postacie stojące u szczytu władzy, a przy tym na tyle prości z charakteru i zachowania że łatwo ich zapamiętać.

Książki!


Twórczość J. R. R. Tolkiena
Nie mogę wymienić tu konkretnej pozycji, bo i w Sillmarilionie, i w Władcy Pierścieni, i w Niedokończonych Opowieściach, i pewnie w winnych jego dziełach, nieznanych mi, znajdziemy obrazy władcy i opis władzy. Tak, zdecydowanie - kto zna Tolkiena może mówić o wielu królach i państwach, nie tylko o Aragornie!


Zastępy anielskie Kossakowskiej i Kłamca Ćwieka
Królestwo to właściwie rodzaj państwa. Głębia - również. Zastępy anielskie pokazują dwa różne królestwa z dwoma różnymi władcami i na pewno doskonale sprawdzą się przy opisie władzy :) Z Kłamcą Ćwieka jest bardzo podobnie - choć ja mając do wyboru te dwie pozycje skupiłabym się jednak bardziej na świecie Kossakowskiej.
Od biedy w przypadku Kłamcy możemy również mówić o działaniu skrzaciego królestwa :)


Czerwona Królowa Aveyard
Nie - nie przepadam i nie mam zamiaru zacząć, ale z racji jej popularności - zapomnieć o niej nie mogę. W końcu akcja dzieje się w większości na królewskim dworze, a portretów władcy mamy tu co najmniej kilka: króla, królową oraz dwóch braci i całą czwórkę możemy wykorzystać w naszych rozważaniach na te tematy.


Szklany Tron Maas
Książka, która nie skupia się aż tak bardzo na samej władzy w państwie, ale jednak - bezustannie jej akcja toczy się właśnie na królewskim dworze. Raczej nie wybrałabym ją do rozprawki na temat władzy i władcy, ale jeśli ktoś lubi panią Maas i dobrze zna jej twórczość może co nieco z tej pozycji wyciągnąć. 


Danina. Nowoczesna Baśń Black
Pozycja dość dobrze ukazuje działanie dwóch skrzacich dworów, które można na prawdę fajnie opisać i rozpisać, zwłaszcza, jeśli nasz temat rozważa, jaki władca jest dobry, a jaki nie :)


Korona Śniegu i Krwi Cherezińskiej
Polska, rozbicie dzielnicowe. Kilku władców, każdy inny. Czego można chcieć więcej? Mamy i władzę, i tonę władców, których sytuacje i zachowania możemy rozważać. 


Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Cała ta historia ukazuje, co władza robi i może zrobić z człowiekiem. Przedstawia nam kilkoro potencjalnych władców: młodego chłopaka, który jest prawy i dobry, ale niedoświadczony; Vuka, który władać nie chce, ale musi; szaloną kobietę, która zapragnęła tworzyć utopię; socjalistkę, która chce, by wszyscy byli równi, tylko niektórzy równiejsi; człowieka, który prędko stał się absolutem. Który z nich jest najlepszy? I którego ścieżka okazała się najlepsza...? 


Trylgia Imperium Wurts i Feista
Już sam tytuł naprowadza nas na to, o czym ta seria będzie :) Obserwujemy młodą władczynię, która powoli, stopniowo, buduje swoje własne imperium - i bądź co bądź, to główny temat tej historii.


Saga Wiedźmińska Sapkowskiego
Kto czytał, ten dobrze wie, że o władzy jest tam całkiem sporo... sama jednak - przemilczę szczegóły, bo... nijak pamiętam imiona królów tam występujących. Ale obiecuje, że ich tam znajdziecie!


Cesarz Kapuścińskiego
Reportaż o afrykańskim, absolutnym władcy. Ciekawa pozycja, warta przeczytania, która niewątpliwie bazuje na motywie władzy i władcy.


Folwark zwierzęcy Orwella
Wyglądają jak zwierzęta, a tak na prawdę są typowymi mieszkańcami państwa, które nie koniecznie funkcjonuje poprawne - pozycja obowiązkowa dla gimnazjalistów, o której nie warto zapominać.


Krzyżacy Sienkiewicza
Szukacie portretu idealnego władcy i przykładu wzorowej władzy w kraju? Tak? No to pozycja powyższa jest dla Was obowiązkowa, jeśli jeszcze nie macie jej za sobą. 


Film i serial


Psycho Pass
Antyutopia w formie anime, o władzy jak najbardziej traktująca. O władcy? Niekoniecznie :)


Dystrykt 9 (2009)
Film o UFO, a jednak... można z niego sporo wyciągnąć, jeśli o władzę w państwie chodzi. W końcu to rząd, a nie los sprawił, że istoty z innej planety traktowane są niczym Żydzi w obozach zagłady.

Mad Max: Fury Road (2016)
Osobiście nie wybrałabym tego filmu na temat rozprawki, ale... fani spokojnie mogą o tym postapokaliptycznym filmie pamiętać. Może system państwowy nie jest w nim bardzo rozlegle pokazany, ale wystarczająco, aby o nim napisać.

Avatar (2009)
Na'vi tworzą rozbudowaną społeczność i o władzy w ich przypadku można jak najbardziej mówić. Myślę też, że i ich konfrontacja z ludźmi (którzy rządzą w zupełnie inny sposób) może być ciekawa.

5 komentarzy:

  1. Nie przeczytałam jeszcze całej sagi o Wiedźminie, ale przyznaję z ręką na sercu, że też za cholerę nie pamiętam imion królów xD Co do władzy, to nie zdziwiło mnie umieszczenie w tym poście Tolkiena, Pottera, Narnii czy oczywiście Igrzysk śmierci. O Avatarze jakoś nie pomyślałam, pewnie dlatego, że nie przepadam za tym filmem :P Zresztą, i od "Krzyżaków" uciekłam kiedyś z krzykiem, soł... Chyba nie każda władza, czy to książkowa, czy filmowa, jest dla mnie, choć motyw jest ciekawy i lubię, kiedy jest jakoś pomysłowo rozwinięty.
    Pozdrawiam,
    rude-pioro.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Też nie pamiętam nazw tych wszystkich królów z Wiedźmina :D
    No to tak - z pozycjami, które znam, a wymieniłaś (oraz z Avatarem z filmów) się zgadzam, a od siebie dodałabym:
    Nową Ziemię
    Cykl o W. Rednej (tam jest nawet podwójnie wspomniana władza dwóch różnych państw)
    Ostatni Smokobójca
    Hm, chyba w Historii prawdziwej kapitana Haka można wspomnieć o władzy :D
    No i Trzej muszkieterowie - nie pamiętam, abyś wspomniała :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Ministerstwo Magii - z wielkiej litery, to jest nazwa własna. ;)
    Też powiedziałabym o Potterze, Narnii i Władcy Pierścieni. Myślę, że te trzy lektury by mi wystarczyły w zupełności. ;) Nie kojarzę sobie na razie żadnych innych pozycji zawierających ten motyw. Jestem ciekawa kolejnych, trochę bardziej skomplikowanych motywów, bo te są rzeczywiście w miarę bezproblemowe. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z całego serca mogę ci polecić "Czerwona Królowa", tak samo jak jej drugą część :)
    MÓJ BLOG - KLIK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm wystarczyłoby przeczytać post, albo po prostu go przejrzeć, by wiedzieć, że mam już tą książkę za sobą XD

      Usuń

Nie, nie zaobserwuje Twojego bloga w zamian za obserwację mojego - wolę mieć garstkę zainteresowanych blogiem czytelników, niż tysiąc zapychaczy.
Usuwam spam.

Nomida zaczarowane-szablony