czwartek, 10 marca 2016

A po Dniu Kobiet...

8 marca na blogach aż roiło się od postów z typowo kobiecymi książkami. Kusiło mnie, nie powiem, aby wrzucić to zestawienie nieco inne, kontrujące z nimi, ale uznałam, że ani nie mam czasu, ani potrzeby. Dziś jednak nadarzyła się okazja... bo 10 marca to podobno dzień mężczyzny! Choć raczej takich świąt nie obchodzę (nie negują, róbta, co chceta, jak to się mówi, ale sama po prostu nie czuje takiej potrzeby), to uznałam, że w ramach małego kontrastu wrzucę tu zestawienie kilku charakternych książek. Oczywiście, nie tylko dla mężczyzn ;D Mam nadzieję, że i panie, po kilku dniach z typowo kobiecą literaturą, nie będą miały nic przeciwko, aby w weekend przysiąść nad nieco mniej delikatną historią.
Od razu uprzedzam, że książki mogły się już w zestawieniach gdzieś pojawiać - niestety, po prostu nie jestem w stanie spamiętać wszystkich, które gdzieśtam polecałam. W tym zestawieniu zrobię jednak coś, czego zwykle unikam, mianowicie, opisy książek pochodzić będą ze strony lubimyczytac.pl ;)


Okładka książki Piąta kobieta
Piąta kobieta Henninga Mankella
W algierskim klasztorze ginie z rąk fundamentalistów islamskich szwedzka turystka. Jej śmierć zostaje zatuszowana, córka ofiary dowiaduje się o niej niemal przypadkiem. Rok później, we wrześniu 1994, w okolicach Ystad zostaje dokonanych kilka tajemniczych, makabrycznych morderstw. Dlaczego ginie w męczarniach spokojny starszy pan, poeta i ornitolog? Właściciel kwiaciarni? A potem pracownik naukowy? Do akcji wkracza Kurt Wallander, ale jego zespół czeka trudne zadanie między ofiarami brak jest związku, ślady prowadzą donikąd. Kolejna, aż do ostatniej strony trzymająca w napięciu, mroczna powieść Henninga Mankella to doskonałe studium psychologiczne mordercy i ofiary, skłaniające do refleksji nad istotą przemocy i sprawiedliwości.

Kryminał, który wcale nie zrobił na mnie jakiegoś olbrzymiego wrażenia. Mimo to, pojawia się tutaj, jako, że chyba o nim jeszcze nie wspominałam. Jest... po prostu OK :) Zagadka, morderstwo, tajemnica, główny bohater, który da się lubić... czego chcieć więcej od historii na wieczór? 

Okładka książki Szubienicznik
Szubienicznik Jaca Piekary
Rzeczpospolita, koniec XVII wieku. Jacek Zaremba, podstarości łęczycki, przybywa do Wielkopolski na dwór starego przyjaciela. Ten prosi go o pomoc w rozwiązaniu tajemniczej sprawy. Intryga jest skomplikowana, a jej autor niezwykle przebiegły. Przed Zarembą nie lada wyzwanie…
Najnowsza książka Jacka Piekary to nie tylko powieść awanturnicza z czasów panowania Jana III Sobieskiego. To nie tylko wielowątkowa historia kryminalna, prowadząca czytelnika od zagadki poprzez sekret do tajemnicy. To również (a może przede wszystkim) wiarygodne i drobiazgowe studium zachowań oraz obyczajów Polaków z końca XVII wieku.

Tu zbyt wiele napisać nie mogę, jako, że recenzja tej powieści na blogu pojawi się dopiero za jakiś czas, a ja nie chcę zdradzać Wam zbyt wiele z mojej opinii o tej historii przedwcześnie.  W każdym razie, jeśli szukacie surowej i stosunkowo ciężkiej lektury - będzie jak znalazł!


Okładka książki Cesarz
Cesarz Ryszarda Kapuścińskiego
Jeden z największych bestsellerów światowych. Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej. Cesarzem Ryszard Kapuściński rozpoczął karierę międzynarodową i nadał reportażowi wymiar literacki.

Jako, że książka znajduje się w spisie lektur, nie wątpię, że wielu z Was ma lekturę za sobą, jednak jeśli jeszcze po nią nie sięgnęliście z jakiegoś powodu - na prawdę polecam. To bardzo dobrze napisany, ciekawy reportaż... Choć muszę przyznać, że osobiście wolę jego pierwszą część ;)

Okładka książki Ani słowa prawdy. Opowieści o Arivaldzie z Wybrzeża
Ani Słowa Prawdy Jacka Piekary
Żądne złota krasnoludy, okrutne elfy-ludojady, mroczni wiedźmiarze, czarodziejki i czarownice, wampiry, demony, potwory z innych wymiarów.

Magia, intrygi i wielka Przygoda! Kiedy pomocy potrzebują ponętne czarodziejki, kiedy rusza wyprawa do Nowego Świata, kiedy zamek zostaje sterroryzowany przez okrutnego wampira, kiedy na horyzoncie widać złowrogie statki o dziobach w kształcie smoczych łbów, kiedy trzeba spenetrować tajemnicze królestwo wiedźmiarzy, kiedy krasnoludy żądają pomocy - wtedy właśnie do akcji wkracza czarodziej-samouk. Dawniej był sławnym najemnikiem i bardem. To na jego kolanach skonał krasnoludzki król Wszobrody, on walczył w Zgniłym Lesie i wyprowadził resztki krasnoludzkiej armii z bagien. Potem odziedziczył Księgę Czarów, kryształową kulę oraz różdżkę. Nie tylko poznał magię, ale też obwołał się magiem, a wkrótce stał się najsłynniejszym czarodziejem znanego świata. Pomogły mu w tym zaklęcia, a także ogromna inteligencja, wielka siła fizyczna, tony zdrowego rozsądku i prawy charakter. Wie jednak, że jeśli jego tajemnica się wyda, nic nie uratuje go przed karą z rąk innych czarodziejów. 
ANI SŁOWA PRAWDY to dziesięć opowiadań o Arivaldzie z Wybrzeża. Magu, który wie, że bystry umysł i silne pięści są czasami ważniejsze od znajomości zaklęć.

Druga książka Piekary w spisie, ale cóż, nie dziwcie się. Ten autor po prostu już tak ma, że pisze dość... męskie historie :) Ani Słowa Prawdy to zbiór na prawdę przyjemnych i baardzo kreatywnych opowiadań, które osobiście uwielbiam, podobnie jak ich głównego bohatera. 

Okładka książki Księga bez tytułu
Księga bez tytułu Anonima
„Ci, którzy przeczytają tę książkę, mogą nigdy więcej nie ujrzeć światła dziennego...” - ostrzega autor w szalonej powieści sensacyj no-przygodowej, łączącej thriller, horror, czarną komedię i... bardzo soczysty język. W obskurnym barze w Santa Mondega spotykają si ę m.in.: dwaj mnisi, kobieta wybudzona ze śpiączki, para zakochanych, morderca przebrany za Presleya i super zabijaka Bourbon Kid. W szyscy chcą zdobyć „Oko Księżyca” - magiczny kamień, który zniszczy świat, jeśli posiądzie go Władca Ciemności. Ale kto nim jest?! Mistrzowski pastisz powieści akcji, z drugim dnem dla wszystkich miłośników pop-kultury.

To jedna z książek, do których musiałam dorosnąć, aby przeczytać je w całości. Ironiczna, abstrakcyjna historia, która jednak zdecydowanie nie przypadnie do gustu delikatnym paniom. Ale jeśli lubicie krew i popkulturę, to jest pozycja wręcz stworzona dla Was.


Okładka książki Wyprawa Kon-Tiki
Wyprawa Kon-Tiki Thora Heyerdahl

1947 rok. Thor Heyerdahl, norweski odkrywca i podróżnik postanawia sprawdzić swoją teorię, jakoby mieszkańcy Polinezji przypłynęli na wyspy z okolic dzisiejszego Peru. Dla wszystkich wokół wydaje się to wręcz niemożliwe: ludy te pływały na niewielkich tratwach, jakże więc mogliby przepłynąć na nich 4 000 kilometrów? Heyredahl organizuje więc wyprawę, odtwarzając ich środek transportu i wraz z piątką ochotników wyrusza w podróż.

Jedyna pozycja z wymienionych, której opis jest mojego autorstwa. I również ją, jako jedyną, zrecenzowałam na blogu - moją pełną opinię o niej znajdziecie tutaj. W każdym razie, to propozycja dla tych, którzy Cesarza mają już za sobą, ale miałyby ochotę na ciekawy reportaż. Po tą niedługą książkę na prawdę warto sięgnąć.

* * *

Co sądzicie o tym zestawieniu? Coś Was zainteresowało? A może już coś z tego czytaliście? :) Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz pomysłami na męskie, charakterne pozycje.


11 komentarzy:

  1. Super pomysł na posta! Druga pozycja wydaje się być interesująca,mam nadzieje, że uda mi się ją kiedyś przeczytać :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie~Nataliaaa
    happy1forever.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Kryminał Mankella bym przeczytała. Ciekawe zestawienie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Intrygujące zestawienie! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie słyszałam o tej książce Anonima, ale bardzo mnie zaciekawiła! :D I z Piekarą też mam zamiar się kiedyś zapoznać :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie czytałam jeszcze żadnej z książek, które tutaj zaprezentowałaś, ale zaciekawiła mnie 'Piąta Kobieta", być może w niedalekiej przyszłości się za nią zabiorę, dzięki!:D Póki co wisi nade mną Pan Tadeusz i Dziady cz.3 haha:D Buziaki:*!

    paulacierpiak, klik

    OdpowiedzUsuń
  6. Ogólnie mam w planach poznanie twórczości Mankella i Piekary, szczególnie tego drugiego, bo swojego czasu baaardzo wiele dobrego słyszałam o nim od koleżanki. No i po prostu jestem ciekawa, o :P "Cesarza" Kapuścińskiego nie miałam okazji czytać, choć oczywiście znam tego autora, dlatego chętnie nadrobię zaległości. Po dwie pozostałe też sięgnę, bo prawdę powiedziawszy nie boję się żadnego (prawie) gatunku/stylu :)
    Pozdrawiam,
    rude-pioro.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytałam Szubienicznika i bardzo miło go wspominam ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ksiega bez tytułu gości nawet na mojej polce 😁:)
    Kapuścińskiego tez znam. A o reszcie pierwsze słyszę :o

    OdpowiedzUsuń
  9. Żadnej z tych książek nie znam. Pewnie dlatego że mocne, krwawe historie to raczej nie moja bajka. Ostatnio chętnie sięgam po kryminały, ale bez nadmiernego rozlewu krwi, tj. dzieła Agaty Christie, Remigiusza Mroza, czy Scherlock. Ich czytanie to dla mnie prawdziwa gratka. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie spotkałam się z żadną z tych książek i po opisach chyba nie są dla mnie. ;)
    Buziaki. :**

    OdpowiedzUsuń
  11. Piąta kobieta - rety jak ja się nudziłam gdy ją czytałam! Masakra!

    OdpowiedzUsuń

Nie, nie zaobserwuje Twojego bloga w zamian za obserwację mojego - wolę mieć garstkę zainteresowanych blogiem czytelników, niż tysiąc zapychaczy.
Usuwam spam.

Nomida zaczarowane-szablony