wtorek, 19 maja 2015

Czemu warto czytać?

Temat czytania poruszany jest wielokrotnie, czy to w domu, czy to w szkole, u znajomych. W sieci również znajdziecie tego tony. Mimo to, uznałam, że sama zrobię tu listę argumentów, za czytaniem. Może akurat kogoś to zainteresuje, przekona, lub pozwoli czytającym odkryć inne powody dla których po książki sięgać warto, a ja już teraz zachęcam Was do dopisywania swoich przemyśleń na ten temat pod tym postem :D


Większa wyobraźnia
Coś, co porusza chyba każdy, próbują namówić do sięgnięcia po książki i przy okazji rzecz najbardziej oczywista. Im więcej historii poznajemy, tym łatwiej jest nam wymyślać kolejne: weźmiemy kawałek z życia, coś z ciekawej książki, coś z nudnej, ale jednak zostało nam w głowie... i proszę bardzo, mamy bajkę dla młodszej siostry, czy córki, albo świetnie przygotowane, zmyślne kłamstwo (bądź co bądź, ta umiejętność bywa przydatna... nie bym namawiała Was do używania takowych środków). Nasz umysł jest pobudzony, myśli szybciej, sprawniej, lepiej łączy fakty... no, większa wyobraźnia, to większe możliwości i na prawdę warto ją rozwijać.

Większa wiedza
Każda książka czegoś uczy, choćby i była to dla nas wiedza zupełnie zbędna. Rzecz jasna, to, co znajdujemy w powieściach zwykle prawdą, czy faktami nie jest, dlatego tu ilość konkretnych informacji jest mała... ale przecież książki to nie tylko zmyślone historie! Biografie, książki historyczne, filozoficzne, turystyczne, kucharskie... Wystarczy sięgnąć po takową, aby dowiedzieć się w nie raz bardzo przyjemny sposób o wielu rzeczach i później móc tą wiedzę w sprytny sposób wykorzystywać. 

Uczy myśleć!
Telewizja ogłupia. Zostawia pustkę w głowie, nie zmusza do refleksji, wyłącza mózg - przynajmniej, jeśli o te masowe produkcje lecące w telewizji chodzi. A książka? Nawet ta pisana dla mas zmusza mózg do ruszenia się i wyprodukowania tych kilku obrazów. Te zaś zostają w głowie i chcąc nie chcąc, zaczynamy o nich myśleć. Oceniać. Analizować. Łączy się to z resztą z dwoma poprzednimi punktami, bo tylko osoba z wyobraźnią oraz sporą wiedzą jest w stanie myśleć w sposób racjonalny i logiczny.

Uczy pisać!
Pisanie rozwija się na dwa sposoby - pisząc i czytając. Osoba, która w życiu nie sięgnęła po powieść, takowej po prostu nie napisze. Gdy coś czytamy, widzimy, jaki sposób pisania nam się podoba, jaki nie. Jacy bohaterzy nas ciekawią, a jacy są nudni. Nasz mózg sam z siebie uczy się, gdzie stawiać kropki, a gdzie spacje, jak budować zdania i dialogi, tak, aby były ciekawe. Im więcej przeczytasz, tym lepiej i ciekawiej będziesz pisał, a to przydatne jest zawsze! Poprawnie napisane wypracowanie, czy sprawozdanie do pracy na pewno będzie czymś chwalonym przez przełożonego, kimkolwiek jest, a własnym językiem jednak warto posługiwać się poprawnie, zarówno w mowie, jak i na papierze.

Zapewnia relaks
Nie uważam, aby książka była dobra po męczącym dniu w pracy, czy w szkole - gdy już zasypiamy, trudno skupić się na tekście i go rozumieć, szczególnie, jeśli sięgamy po trudniejszą literaturę. Jednak jeśli mamy wszystkiego dość, to chyba nie ma lepszego sposobu na wyciszenie się, niż zabranie książki, do łóżka, ogródka czy parku i zabranie się za czytanie. Ucieczka od świata bywa przydatna, pozwala się nam zdystansować i daje sporo dobrej rozrywki, o ile rzecz jasna dobrze wybierzemy lekturę. 

Motywuje
Jeśli mamy doła i nic nam się nie chce, dobór odpowiedniej lektury może na prawdę dać nam cel, aby się z tego wszystkiego wydostać. Bo skoro bohater książki, którą właśnie czytamy daje sobie radę w podobnej do naszej, dość trudnej sytuacji, dlaczego MY sobie mamy nie dać rady, skoro to MY, a nie ON istnieje na prawdę? No. Damy. Nie będziemy gorsi od wytworu czyjejś wyobraźni, prawda? 
Oczywiście, inną kwestią są książki napisane właśnie po to, aby motywować - po takie też w niektórych sytuacjach warto sięgnąć. 

Od czego więc zacząć...?
Nie każdy czyta dużo, czasem więc po prostu nie wiadomo po co sięgnąć. A prawda jest taka, że każdy znajdzie coś dla siebie :D Tylko... co będzie odpowiednie? To już zależy od tego, kim jesteś i co lubisz.
Jeśli lubisz filmy produkowane dla mas (czyli takie pokroju Harry'ego Pottera, czy Piratów z Karaibów) to właśnie wśród bestsellerów powinieneś grzebać: Igrzyska Śmierci, Zmierzch, Gwiazd Naszych Wina to pierwsze tytuły, które przychodzą mi na myśl, gdy myślę o książce dla takiej osoby. Rzecz jasna, sporo zależy tu od wieku i płci, jednak właśnie to ten typ książek.
Zachwycają Cię filmy pokroju Hobbita i uwielbiasz Grę o Tron, a jeszcze może grasz w jakieś gry komputerowe? Pierwsze, co powinieneś zrobić, to przeczytać trochę klasycznej fantastyki! Mam tu na myśli rzecz jasna książki Tolkiena, czy Sapkowskiego, dobre są również Opowieści z Narnii Lewisa, o ile odpowiada Ci baśniowość, ale pozbawiona epickości, jaką możemy znaleźć choćby w Władcy Pierścieni.
Lubisz akcje i historie detektywistyczne? Zabieraj się za opowiadania Doyle'a o Sherlocku Holmesie, albo bierz jakąś książgę Agaty Christe. Możesz również pogrzebać w książkach przygodowych, takich jak Wybrzeże Szkieletów Cusslera. 
A może w ogóle nie interesują Cię zmyślone historie, nie masz ochoty czegoś takiego czytać, a jednak sądzisz, że warto byłoby po coś sięgnąć? Jeśli tak, poszukaj literatury faktu, czy poradnika na temat, który Cię interesuje - takich na rynku znajdziesz na prawdę niemało, mimo, że na co dzień wcale się o nich nie mówi. 

Tak... powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś, a jeśli powiesz mi kim jesteś, powiem Ci, co masz czytać :D Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was tym postem i jeszcze raz, na koniec, gorąco polecam czytanie! 

2 komentarze:

  1. Bardzo dobre argumenty. Szkoda, że wiele osób zniechęca się do czytania, bo przywodzi im to na myśl tylko nudne lektury szkolne. :( Aż strach pomyśleć co będzie, kiedy za parę lat tym krajem będzie rządzić społeczeństwo, które potrafi tylko klikać i wierzy we wszystkie kity, które media im wcisną...

    of-books-and-coffee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z większością punktów. Ja czytam od kiedy pamiętam u nie wyobrażam sobie życia bez książek:)

    OdpowiedzUsuń

Nie, nie zaobserwuje Twojego bloga w zamian za obserwację mojego - wolę mieć garstkę zainteresowanych blogiem czytelników, niż tysiąc zapychaczy.
Usuwam spam.

Nomida zaczarowane-szablony